دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

تعمیر آسانسور

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

سرویس و نگهداری آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور

سرویس‌ و‌ نگهداری آسانسور فرآیند مهمی می‌باشد، فرقی ندارد چه در یک آسمان خراش اداری، شرکتی یا در آپارتمان این آسانسور وجود داشته باشد. برای حفظ طول عمر آسانسور(Elevator) و ایمن نگه داشتن مسافران سرویس و نگهداری آسانسور بسیار مهم است. عملکرد مناسب آسانسور یکی از مسئولیت‌های شما به عنوان یک مدیر ساختمان یا مالک (صاحب ملک) است. برای تعمیر و نگهداری آسانسور حتما با یک مرکز تخصصی قرار داد ببندید تا برای سرویس و بازدید دوره‌ای آسانسور  افراد حرفه ای این کار را برای شما انجام بدهند. توجه!! قبل از بستن قرداد سرویس آسانسور حتما به این نکاتی که در این مقاله گفته شده است دقت کنید.

بیشترین آمار از ساختمان‌هایی که دارای انواع بالابر (آسانسور کششی،هیدرولیکی و…) هستند نشان می‌دهد به اندازه کافی سرویس و تعمیر آسانسور اولویت ساختمان قرار نمی‌گیرد. 80 درصد دلیل خرابی‌ها و هزینه‌های سنگین عدم مراقبت صحیح از این تجهیزات است. سرویس آسانسور در تهران و سراسر ایران توسط مجموعه تعمیر آسانسور  توسط افراد متخصص انجام می‌شود.

سرویس آسانسور چیست
سرویس آسانسور چیست

سرویس آسانسور چیست

به بازبینی اجزای آسانسور (قطعات، سنسور‌ها و…) و نحوه عملکرد آن‌ها سرویس و نگهداری آسانسور گفته می‌شود. پس از نصب سیستم بالابر،بازدید دوره‌ای آن لازم می‌باشد و باعث حفظ ایمنی و عملکرد بهتر دستگاه در حین کار می‌گردد. توجه داشته باشید که خدمات نگهداری آسانسور به اندازه نصب آسانسور اهمیت دارد و لازم است به اندازه تعبیه آسانسور، برای انجام آن وقت گذاشته شود.اگر ماهانه توسط تکنسین مورد بررسی قرار بگیرد، می‌توان احتمال خطرات را به حداقل رساند و هم از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر خواهد بود. در صورت معیوبی یک قطعه و جایگزینی به موقع و سریع آن، سایر قطعات آسیبی نخواهند دید، در نتیجه سیستم آسانسور دچار آسیب‌های کلی نخواهد شد.

به عنوان مثال اگر کابل‌ها یا سیم بکسل‌ها دچار مشکل شده باشند و به موقع تعمیر نگردد باعث آسیب رساندن به فلکه کششی آسانسور می‌شود. در نهایت باعث پارگی سیم بکسل می‌شود، که موجب سقوط آسانسور خواهد شد که صدمات مالی و جانی سنگین و جبران‌ناپذیری را به وجود می‌آورد. یک سری از افراد تصور می‌کنند هزینه‌ای که برای سرویس و نگهداری آسانسور پرداخت می‌کنند مبلغی غیرضروری یا اضافه می‌باشد، تنها در صورتی که آسانسورخراب شد، باید برای تعمیر آن هزینه کرد. همانطور که بالاتر گفتیم سرویس و بازبینی آسانسور به صورت ماهیانه بسیار به‌صرفه‌تر از تعمیرات آسانسور است.

قانون سرویس آسانسور
قانون سرویس آسانسور

قانون سرویس و نگهداری آسانسور

مشکلات به‌وجود آمده موجب شد تا به همین دلیل  قانونی مبنی بر اجباری شدن سرویس دوره‌‌ای آسانسور وضع شود. با این حال، افراد زیادی در سطح کشور هستند که با وجود این قانون از این خدمات استفاده نمی‌کنند. این سرویس باید از نظر قانونی و فنی به‌صورت ماهیانه توسط یک سرویس‌کار ماهر آسانسور انجام شود. بدین منظور بهتر است برای بازبینی دوره‌ای آسانسور با یک شرکت معتبر در زمینه خدمات نگهداری آسانسور و بیمه آسانسور قرارداد ببندید.

هزینه سرویس و نگهداری

قیمت سرویس آسانسور به عوامل مختلفی بستگی دارد، با داشتن قرارداد با شرکت‌های معتبر خدمات آسانسور بر اساس قیمت نرخ‌نامه‌ سالانه سرویس و نگهداری همچنین شرایط مجموعه محاسبه می‌شود. از نظر فنی قطعات به‌کار رفته در این سیستم تعداد طبقات، برند و مدت زمانی که برای این خدمات صرف می‌گردد، محابسه خواهد شد.

دلیل اهمیت سرویس دوره‌ای آسانسور
دلیل اهمیت سرویس دوره‌ای آسانسور

دلیل اهمیت سرویس دوره‌ای آسانسور

  • تغییرات ناگهانی ولتاژ برق: گاهی وقت‌ها کاملا ناگهانی ولتاژ برق قطع و وصل می‌شود و این نکته در کارکرد آسانسور مشکل ایجاد می‌کند.
  • اضافه بار در آسانسور: آسان‌برها مقدار معینی وزن یا افراد را جا به‌جا می کنند. زمانی که بیش از حد مجاز توصیه شده برای جابجایی از آسانسور استفاده شود عملکرد آن مختل می‌گردد. عواملی مانند مسافر زیاد، فشار آوردن به درب‌ها، فرسوده شدن قطعات، کیفیت پایین اجزاء به کار رفته در آن و باربری با آسانسور چنین آسیب‌هایی را به‌وجود می‌آورد.
  • خرابی سیستم اتصالات: به دلیل پر استفاده بودن سیستم بالابر ممکن است اتصالات یا بخش‌های مکانیکی از کار بی‌افتد.
  • خرابی سیستم روشنایی: لامپ‌ها و سیستم روشنایی ممکن است به مرور زمان خراب شوند و نیاز به تعویض داشته باشند.
  • مشکل در سیستم‌های الکتریکی و مکانیکی: ساختمان‌هایی که تعداد واحدهای زیادی دارند به طبع باعث استفاده فراوانی از آسانسور می‌شود، بیشتر شاهد خرابی‌هایی در سیستم‌های الکتریکی و مکانیکی می‌شوند.
توصیه نگهداری آسانسور
توصیه نگهداری آسانسور

توصیه نگهداری آسانسور

آسانسورها انواع مختلفی دارند آسانسور کششی برای حمل افراد است. وسیله‌ها را با این نوع آسانسور جا به‌جا نکنید این کار باعث آسیب به سیستم می‌شود. تهویه آسانسور به خاطر باز و بسته شدن دائمی درب‌ها همیشه در جریان است. از فن تنها در موارد ضروری استفاده کنید چون روشن بودن دائم فن و چراغ آسانسور استهلاک دارد و برق بیشتری مصرف می کند. بعضی از آسانسور‌ها سنسور دارند، بعد از خروج افراد از بالابر سیستم در حالت آماده باش قرار می‌گیرد.

نکته مهم! دکمه طبقات، بسته شدن فوری درب یا دکمه احضار را دائم فشار ندهید. چون با یکبار فشردن این دکمه‌ها پیام به تابلو فرمان ارسال می‌شود هیچ تاثیری ندارد. بلکه فقط باعث می‌شود عمر مفید کلید‌ها کاهش پیدا کند. به اطلاعات نصب شده داخل کابین توجه کنید، بیشتر از ظرفیت ذکر شده و فشار آوردن به آسانسور خودداری کنید.

برنامه ریزی سرویس و نگهداری آسانسور
برنامه ریزی سرویس و نگهداری آسانسور

برنامه ریزی سرویس و نگهداری آسانسور

همه ساختمان‌ها برای کاهش خرابی و نگهداری درست از آسانسور باید طبق زمان‌بندی روتین عمل کنند. با عقد قرداد توسط مراکز معتبر سرویس آسانسور می‌توان این مسئله را تحت کنترل داشت. با تهیه چک لیست سرویس و نگهداری آسانسور نیز این کار را برنامه ریزی کرد.
یکی از عواملی که باید در نظر داشت قدمت سیستم آسانسور و حجم استفاده ساختمان هر دو عواملی هستند که هنگام برنامه ریزی برای نگهداری باید مورد توجه قرار بگیرند. سیستم‌های قدیمی‌تر ممکن است نیاز به یک سرویس کامل‌تر داشته باشند که این امر به زمان بیشتری نیاز دارد. قطعات الکترونیکی و مکانیکی طول عمر دارند و با توجه به کیفیت بکار رفته و میزان درگیری این قطعات باید کنترل شوند. حجم استفاده روی استهلاک قطعات تاثیر گذار است.

جمع بندی: با داشتن برنامه ریزی مناسب برای خدمات دوره‌ای طول عمر قطعات بکار رفته در سیستم آسانسور افزایش پیدا می‌کند. از خرابی مکرر و هزینه‌های گزاف جلوگیری خواهد شد و طبق قانون پیش خواهید رفت، حتما از افراد متخصص و مراکز معتبر در این زمنیه کمک بگیرید.

فهرست مطالب