دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

تعمیر آسانسور

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

ریست آسانسور

ریست آسانسور

بیشتر مواقع وقتی برای دستگاه‌های الکترونیکی مشکلی به وجود می‌آید، معمولاً با ریست کردن (restart) حل می‌شود. آسانسور هم یک سیستم الکترومکانیکی می‌باشد، پس برای این سیستم هم راه اندازی مجدد می‌تواند مشکل را بر طرف کند. آیا می‌دانستید که آسانسور در گذشته فقط برای حمل و نقل بار و لوازم مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت و این سیستم به شکل امروزی اصلا رایج نبوده است. علت اصلی به دلیل امنیت پایین این سیستم در سال‌های ابتدایی بود که سقوط آسانسور را از خود بر جای می‌گذاشت. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و برطرف شدن مشکلات، کاربری آسانسور تغییر پیدا کرد، در نتیجه امروزه از آسانسور به صورت یک وسیله برای جابجایی انسان‌ها استفاده می‌شود. ولی همچنان هیچ دستگاه الکترونیکی بدون ضعف وجود ندارد، احتمال بروز اختلالات مختلفی در عملکرد این سیستم وجود دارد، شاید شما هم شاهد خرابی آسانسور باشید. برای نحوه ریست آسانسور همراه باشید.

آیا با ریست کردن مشکل آسانسور برطرف می‌شود

قبل از اینکه بریم سراغ نحوه ریست آسانسور باید بدانید که سیستم آسانسور به صورت کلی از ۲ بخش اصلی تشکیل شده است.

  • بخش الکتریکی
  • بخش مکانیکی

برای اینکه آسانسور عملکرد درستی داشته باشد، نیاز است تا هر دوبخش آسانسور در صحت کامل باشند که عملکرد مناسبی از خود به نمایش بگذارند. در غیر این صورت احتمال بروز خطا در عملکرد آسانسور دور از انتظار نیست، اما آیا همه این مشکلات با ریست آسانسور برطرف می‌شوند؟ در جواب باید گفت خیر. بعضی از این مشکلات ممکنه برای بخش مکانیکی باشد. اما ریست آسانسور، یک روش قطعی برای رفع تمامی مشکلات نیست و نیاز به تعمیر آسانسور است، اما بخش قابل‌توجهی از این اختلالات با این روش رفع خواهند شد.

نحوه ریست آسانسور
نحوه ریست آسانسور

آموزش ریست آسانسور

ریست کردن این سیستم کار پیچیده‌ای نیست، شما برای انجام این کار نیاز به تخصص خاصی ندارید. با این وجود نکته‌هایی وجود دارد که شما باید در حین ریست کردن آسانسور برخی از نکات مهم را مدنظر خود داشته باشید. البته هر آسانسور با توجه به زمان ساخت و کمپانی سازنده دارای روش‌های ریست مختلف می‌باشد. اما یک راهکار برای ریست کردن این سیستم، تقریبا در بین تمام آسانسورها مشترک است و شما با استفاده از آن می‌توانید این روند را به راحتی پشت سر بگذارید. شما باید به تابلوی فرمان آسانسور دسترسی پیدا کنید. این تابلو در واقع قطع و وصل‌کننده مدار این سیستم محسوب می‌شود، بنابراین هنگام کار باید رعایت نکات ایمنی را اولویت اصلی در نظر گرفت. تابلو فرمان آسانسور دارای یک بدنه فلزی می‌باشد و به شکل جعبه است. داخل این جعبه قطعات الکترونیکی، ریزپردازنده‌ها و مدارهای زیادی است.

نحوه ریست آسانسور از تابلو فرمان

این قطعه در اتاق آسانسور نصب شده و وظیفه اصلی تابلو فرمان اعلام وضعیت های مختلف آسانسور و کنترل حرکت کابین است. وقتی به تابلو دسترسی پیدا کردید، چند اهرم یا کلید را در این قسمت مشاهده می‌کنید که معمولا هر کدام به یک رنگ است. برای ریست آسانسور ساده ترین روش یک اهرم که به رنگ مشکی می‌باشد که ابعادی بزرگتر نسبت به سایر اهرم‌ها دارد، باید استفاده کنید. بعد مشاهده اهرم مشکی رنگ این اهرم دارای دو حالت صفر (۰) و یک (۱) است که برای فعالیت آسانسور بر روی حالت 1 قرار می‌گیرد. با رعایت نکات ایمنی، به آرامی این اهرم را بر روی حالت 0 قرار دهید. اگر آسانسور شما دارای سیستم اضطراری نباشد بعد از گذشت 1 دقیقه دوباره می توانید سیستم را فعال کنید در غیر این صورت باید به مدت ۲ تا ۳ دقیقه صبرکنید.
پس از گذشت این زمان، اهرم را مجددا بر روی حالت یک (۱) تنظیم کنید.

اگر مدت زمان زیادی از تولید آسانسور شما نگذشته باشد، یک ال سی دی (LCD) در تابلو فرمان دیده خواهد شد. زمانی که در عملکرد آسانسور اختلالی به وجود بیاید یا در یکی از اجزای سیستم مشکلی باشد نمایش می‌دهد. این اختلال به صورت یک کد خطا یا ارور در صفحه ال سی دی آسانسور به شما نمایش داده خواهد شد. در این شرایط شما باید با مطالعه دفترچه راهنمای آسانسور، معنای کد خطا را بررسی کرده و اقدامات لازم در جهت رفع آن را در نظر بگیرید. البته با سرویس دوره‌ای این مشکل را می‌توانید کنترل کنید.

خرابی‌های رایج آسانسور

گفتیم که هر آسانسور از ۲ بخش اصلی تشکیل شده است. هر کدام از بخش‌های مکانیکی و الکتریکی آسانسور، دارای اجزای دیگری هستند، در واقع بروز اختلال در عملکرد این اجزاست که به بروز مشکل در عملکرد کلی آسانسور را ایجاد می‌کند و با ریست آسانسور مشکل حل نمی‌شود.

• اختلال در عملکرد موتور آسانسور
نشانه‌ها: توقف ناگهانی آسانسور، خاموشی کامل آسانسور و …
• معیوب شدن سنسورها
نشانه‌ها: اختلال در نحوه باز و بسته شدن درب، اختلال در سیستم تهویه، اختلال در نحوه حرکت آسانسور و …
• مشکل در درب‌های آسانسور
نشانه‌ها: عدم باز و یا بسته شدن درب، باز و بسته شدن نیمه‌تمام درب و …
• خرابی کلید گریز از مرکز
نشانه‌ها: تولید صدای غیرطبیعی و گوش‌خراش
این مشکلات رایج ترین خرابی‌های احتمالی در این زمینه است، اما این اختلالات احتمالی به تعدا کمی از مشکلات می‌باشد. مشکلاتی از قبیل افزایش یا کاهش بیش از حد دمای آسانسور، خرابی برد مرکزی، خرابی دیگر بخش‌های مکانیکی یا الکتریکی و … نیز می‌تواند عملکرد آسانسور شما را به کلی مختل کند.

جمع بندی: یکی از ساده ترین روش‌ها برای رفع مشکلات پیش آمده در وسایل الکترونیکی و بالابر، ریست آسانسور می‌باشد، ریست کردن آسانسور معمولاً از چند روش انجام می شود. متداول ترین آن ها، استفاده از تابلو فرمان آسانسور است به این صورت که وضعیت دکمه مشکی این قطعه را از حالت یک به 0 تغییر می‌دهید و سپس مجدد روی 1 بگذارید.

فهرست مطالب